niedziela, 31 grudnia 2017

Przywilej Władysława Laskonoiego z Cieni z 1228 roku.

Przywilej księcia Władysława Laskonogiego z Cieni (1228 r.): był to pierwszy przywilej ziemski wydany przez tego księcia na rzecz możnowładztwa małopolskiego. Książę obiecał, że będzie przestrzegał wszystkich praw i przywilejów oraz potwierdził odrębność dzielnic i określił prerogatywy urzędników. Wydany za zgodę na objęcie przez Władysława Laskonogiego rządów w Małopolsce.

Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej. Zeszyt 18. Kraków 1924 rok

(Kodeks dyplomatyczny katedry krakowskiej I, nr 19).
Ja, Władysław, książę Polski, Bolesława, syna brata mego księcia Leszka, adoptuję na syna i przybieram go sobie za dziedzica wszystkich moich dóbr ruchomych i nieruchomych w całości, w myśl tego cośmy sobie zaprzysięgli ja i jego ojciec, mianowicie, że jeśli który z nas umrze mając potomstwo, to pozostały przy życiu adoptuje owo potomstwo jako własne i w całości przybierze je sobie za dziedzica, jeśli własnego mieć nie będzie; i podobnie na odwrót, z tym, że prawo każdego w całości ma być zachowane. I to mu przysięgam, że nigdy tego nie naruszę. Ziemię zaś, która jemu się dostała, jako dziedzictwo po ojcu, obejmuję pod protekcję i opiekę i przeciw każdemu człowiekowi w miarę możności mojej będę bronił, tak sam przez się, jak i moimi i jego rycerzami. Także jego baronów i inną szlachtę będę miłował i łaskawie popierał, ludem i ziemią będę rządził z dobrą wiarą i cnotliwie, wykluczając uciski i nienależne podatki i każdego zachowam przy jego prawie. Zabraniam w zupełności niesprawiedliwych sądów, będę przestrzegał praw sprawiedliwych i zacnych według rad biskupa i baronów i postaram się, by ich inni ściśle przestrzegali. Gdyby zaś kto (to postanowienie) naruszył, będzie ukarany, a jeśliby to uczynił powtórnie, będzie pozbawiony godności, którą posiada. Kościół zaś we wszystkich tych krajach rozprzestrzeniony pragnę zachować nietknięty w tym, co posiada uzyskane na podstawie starego zwyczaju, lub z udzielonej przez brata mego, zmarłego księcia Leszka, wolności - zastrzeżeniem tego, w czym za natchnieniem Boga spodoba mu się (wolności te) pomnożyć i rozszerzyć.

Dan roku od Wcielenia Pańskiego 1228 na wiecu w Cieni w obecności Wincentego, gnieźnieńskiego arcybiskupa, Iwona krakowskiego i Pawła poznańskiego biskupów, opata tynieckiego Lifryda, Rudolfa kantora krakowskiego, Adama proboszcza św. Floriana i Jana archidiakona sandomierskiego, Pakosława sandomierskiego i Marka krakowskiego wojewodów, Mszczuja kasztelana wiślickiego i wielu innych.


Źródło:  http://rotmeister.szkolanawigatorow.pl/przywilej-wadysawa-laskonogiego-z-cieni-z-1228-roku