poniedziałek, 15 lipca 2019

Megality - Historia Sprzed 5500 lat (film).



W dzisiejszej odsłonie kina letniego naszego portalu, przedstawiamy film produkcji Krzysztofa Paluszyńskiego pt. "Megality historia sprzed 5500 lat". Warto także dodać, że prezentowana przez nas w tym tygodniu produkcja otrzymała nominację do głównej nagrody festiwalu filmów historycznych w Zamościu (17 sierpnia).
 To już drugi film tegoż autora, który gości na naszym portalu - poprzedni pt. "Antoni Szulczyński, malarz od urodzenia" można także oglądać poprzez naszą stronę w dziale: Osobistości.

Jest to zarazem kolejny akcent archeologiczny na naszej stronie - pojawiają się tutaj odniesienia do obszaru naszego Regionu, a dokładniej powiatu konińskiego. Jakie sekrety z przeszłości skrywa ziemia naszej ojczyzny, czego możemy dowiedzieć się o żyjących wówczas ludziach? Jaką funkcję mogły spełniać wspomniane megality? Odpowiedzi na te pytania czytelnicy poznają w trakcie seansu w/w filmu, na który gorąco zapraszamy.

Materiał zostaje opublikowany u nas w formie odnośnika, za zgodą jego twórcy w charakterze pro publico bono.  Pragniemy także gorąco podziękować twórcy za zgodę na publikację filmu na naszej stronie, życzymy także powodzenia w dalszej działalności, i życzymy otrzymania zasłużonej nagrody :)









Osoby zainteresowane tą tematyką w kontekście naszego Regionu (w tym pow. konińskiego) gorąco zachęcamy do zapoznania się z przedstawioną listą lektur dostępnych także online:

1. Barbara Wielgus,
Grobowce megalityczne ludności kultury pucharów lejkowatych z Ościsłowa, stan. 5, po w.
koniński, woj. wielkopolskie:
2. Krzysztof Gorczyca,

 Cmentarzysko ludności  kultury pucharów lejkowatych w Marianowie, pow. Koniński, stan.17
3. Annales Musei Archaeologici Posnanienses, Vol 41 (wybrane artykuły wymienione w spisie treści).
https://www.academia.edu/2494853/Osadnictwo_kultury_puchar%C3%B3w_lejkowatych_i_kultury_amfor_kulistych_w_Mirkowicach_stanowisko_33_gm._Mie%C5%9Bcisko_pow._W%C4%85growiec_woj._wielkopolskie_A_settlement_of_Funnel_Beaker_culture_and_Globular_Amphorae_culture_in_Mirkowice_site_33_near_Mie%C5%9Bcisko_W%C4%85growiec_region_Wielkopolska_voivodship_ (stan na dnia 14.07.2019)