niedziela, 18 marca 2018

Motywy zdobnicze Puszczy Pyzdrskiej.



Wielkanoc niebawem - artykuły poświęcone obchodom tego święta, od pewnego czasu goszczą u nas na stronie, w stosownym dziale. Tymczasem, aby umilić czytelnikom czas przygotowań  - w ciągu najbliższych dwóch tygodni postanowiliśmy zamieszczać na naszej stronie podpowiedzi, które pomogą Państwu urozmaicić zarówno świąteczny stół (w formie potraw), jak jego otoczenie (mamy tutaj na myśli świąteczne dekoracje). Miejmy nadzieję, że okażą się one miłą i ciekawą inspiracją - dzięki której uda się Państwu spędzić nadchodzące święta, wplatając w ich atmosferę wschodniowielkopolskiego ducha :)

W pierwszej części naszego świątecznego poradnika, przedstawiamy Państwu szablony, które mogą stać się źródłem pomysłów, do przygotowania wielkanocnych dekoracji: wycinanek, zdobienia jajek, haftów na obrusach, oraz serwetkach, itd. Wszak, choć Wielkanoc to czas obchodów chrześcijańskich świąt, związanych z męką oraz Zmartwychwstaniem Chrystusa - to w swym charakterze zaliczane są do świąt, o charakterze wybitnie wiosennym. I takież to motywy dominować będą, w przedstawianych u nas szablonach.

Niniejszym prezentowane wzory publikujemy za zgodą, i uprzejmością Towarzystwa Kulturalnego "Echo Pyzdr" - pomysłodawcy, i właściciela projektu. Jak udało nam się dowiedzieć, od prezesa Towarzystwa - pana Przemysława Kowalskiego: inspiracją do powstania motywów zdobniczych była przyroda Puszczy Pyzdrskiej; niestety nie udało się w tym celu skorzystać z wcześniej istniejących w tamtejszym folklorze wzorów ludowych  - gdyż takowe się nie zachowały.
Autorką szablonów jest  pani dr dr Marta Flisykowska – pracownik naukowy  Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku.

A oto słowa, jakimi na temat projektu, dzielą się jego pomysłodawcy:

To historyczna chwila! Puszcza Pyzdrska dołącza do zaledwie 5 regionów w Polsce, które mogą poszczycić się własnym wzornictwem. Artyści, rzemieślnicy, twórcy otrzymują do dyspozycji 23 motywy zdobnicze charakterystyczne dla Puszczy Pyzdrskiej, wyróżniające ten region od innych. Autorką wzornictwa dla Puszczy Pyzdrskiej jest dr Marta Flisykowska – pracownik naukowy  Wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. Polecamy publikację: „Motywy zdobnicze Puszczy Pyzdrskiej” oraz gotowe do pobrania wzory na www.puszczapyzdrska.com

Wydanie publikacji w wersji papierowej planowane na wiosnę 2018 współfinansowane będzie z 1%, więc zachęcamy do wsparcia wydawnictwa poprzez wpłaty 1% na rzecz Towarzystwa Kulturalnego „Echo Pyzdr” poprzez wpis w deklaracje podatkowe: KRS 0000117319 oraz nazwy stowarzyszenia. Z góry dziękujemy!


My zaś, ze swojej strony gratulujemy pomysłu, oraz jego realizacji, a także serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie szablonów motywów zdobniczych na naszej stronie.
Informujemy także, że materiały są obecnie dostępne do pobrania, w wersji multimedialnej, w stosownej zakładce, na stronie: http://www.puszczapyzdrska.com/

Jak wynika z przytoczonej przez nas informacji - projekt ukaże się niebawem, także w formie drukowanej, którą będzie można nabyć bezpośrednio u Towarzystwa Kulturalnego "Echo Pyzdr". Osobom zainteresowanym , nabyciem publikacji przedstawiamy mail kontaktowy: echo@echo.org.pl



MOTYWY ZDOBNICZE PUSZCZY PYZDRSKIEJ.


Babka zwyczajna.



Bez czarny.



Chaber Bławatek



Cykoria Podróżnik.




Czarcikęs łąkowy.




Długosz królewski.





Dziurawiec.




Fiołek polny.




Gęś.





Gorączka wąskolistna.




Koniczyna biała.




Krowa nadwarciańska.




Krwawnik pospolity.



Krwiściąg lekarski.




Len zwyczajny.



Mak polny.



Mieczyk dachówkowaty.




Mniszek właściwy.




Paź Królowej.





Perz właściwy.




Przeplatka aurinia. 






Rusałka Pawik.






Złocień Właściwy Margaretki.