poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Słuchowisko: "Biblioteka Podań i legend Wielkopolski Wschodniej", odcinki 11-20.

 


Odcinek 11: O skarbach ukrytych w okolicach Załęcza Wielkiego (pow. wieluński)


W trudnych obecnie czasach, gdy ceny wszystkiego co możliwe idą w górę... ale pensje już nie tak chętnie chcą rosnąć. Opowieści o ukrytych skarbach mogą wydać się nader kuszące. Dziś przedstawiamy garść opowieści o skarbach ukrytych w okolicach Załęcza Wielkiego na Ziemi Wieluńskiej, które być może skuszą niejednego miłośnika historii tajemnych, oraz łowców skarbów. Dzisiejsze historie niosą zarówno podpowiedzi jak do legendarnych kosztowności dotrzeć, ale i też przestrzegają przed wszelkimi niebezpieczeństwami czyhającymi na śmiałków, którym marzy się dotarcie do szybkiego bogactwa. Warto także zaznaczyć, iż powiat wieluński obecnie znajduje się w granicach województwa łódzkiego, to historycznie stanowi część przedrozbiorowej Wielkopolski Wschodniej.





Odcinek 12: O powstaniu Gołuchowa i nie tylko (pow. pleszewski).


ołuchów kojarzy się z pięknym zamkiem i rozległym otaczającym go parkiem, a także Muzeum Leśnictwa. Poza postacią słynnej czarnej damy niewiele osób zna pozostałe historie wiążące się z tym miejscem, a które brzmią nie mniej ciekawie i intrygująco. Głównym motyw tego odcinka stanowi legenda o założeniu Gołuchowa, prócz niej jednak słuchacze zostaną zapoznani z ciekawostkami związanymi z Janem Kantym Działyńskim oraz jego żoną Izabelą, mowa też będzie o pewnym ukrytym w pobliżu zamku skarbie. Zapraszamy!





odcinek 13: Gdzie diabeł mówi dobranoc, czyli sępoleńskie opowieści niezwykłe (pow. sępoleński).



Wraz z tym odcinkiem żegnamy się obszarem Krajny. Do tej pory w ramach cyklu przedstawialiśmy opowieści pochodzące kolejno z współczesnych krajeńskich powiatów: złotowskiego, nakielskiego i pilskiego. Dziś pora na powiat sępoleński, który przedstawimy w około godzinnej (rekordowej na nasz kanał!) audycji słuchowiska. W trakcie prelekcji przedstawimy zbiór opowieści związanych z obszarem omawianego powiatu. Z odcinka tego dowiecie się gdzie i dlaczego na mapie powiatu sepoleńskiego znajdują się nazwy takie jak: Diabelski Kąt, Dwanaście Apostołów, Czarcia Góra, Jezioro Diabelskie, Jezioro Mohel, a także Suchorączek. Porozmawiamy także o wątku czarownic z okolic Sępólna Krajeńskiego, wyjaśnimy kim był właściciel pewnego miejscowego majątku, o którym wspominał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu", a także pochylimy się nad zagadką pewnej tajemniczej figurki z Zamartego.






Odcinek 14: Anielska pomoc, krasnoludki, strachy i inne opowieści niezwykłe powiatu mogileńskiego.



Powiat mogileński jest ostatnim z historycznych pałuckich powiatów, które przedstawialiśmy w trakcie cyklu naszego słuchowiska (poprzedzały go: żniński, wągrowiecki i chodzieski). Za pomoc w realizacji dzisiejszego odcinka pragniemy gorąco podziękować pani Adriannie Radek z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie, dzięki której uprzejmości otrzymaliśmy wgląd do przetłumaczonej na język polski publikacji Otto Knoopa "Sagen und Erzählungen aus der Provinz Posen" z 1893 r. Dzisiejszy odcinek w całości wypełniać będą XIX-w. relacje zebrane przez O. Koopa, dotyczące okolicznych podań, legend i spotkań z istotami nadprzyrodzonymi.





odcinek 15: Stelmachowa górka (Ostrzeszów, pow. ostrzeszowski)


Dzisiejsza opowieść zabiera nas do Ostrzeszowa na Ziemi Wieluńskiej. To właśnie w tamtych okolicach, w czasach "potopu" szwedzkiego mieszkał pewien stelmach. Znany był w okolicy jako dobry rzemieślnik. Miał też piękną żonę, co niejako kontrastowało z wyglądem jego samego, gdyż opisywany był jako człowiek nieszczególnie urodziwy. Mimo wszystko małżeństwo uchodziło za dobrane, a wspólnie spędzone lata mijały im w spokoju... Przynajmniej do czasu, gdy do okolic Ostrzeszowa nie dotarły wojska szwedzkie. Szczęście małżeńskie zakłócił fakt, iż piękną panią stelmachową miał zainteresować się pewien szwedzki generał...




Odcinek 16: O zaklętej księżniczce w zamku gnieźnieńskim (Gniezno, pow. gnieźnieński).



Gniezno miało kiedyś swój zamek, a w ruinach jego podziemi pogrzebane skarby i dusza pokutującej księżniczki, strzeżonej przez moce piekielne. Przedstawiona przez nas wersja podania nieco różni się od pozostałych, które można zasłyszeć, czy też przeczytać w innych źródłach. Tutaj powód pokutującej duszy księżniczki jest dobrze znany, jawi się też ona odziana nie w czerwoną, lecz białą suknię. Także i samo zakończenie różni się od tych, jakie znane są z innej wersji. Dlaczego zatem postanowiliśmy zaprezentować właśnie tę wersję? Z dostępnych nam wersji właśnie ta okazała się najbardziej rozbudowana i najbardziej nadająca się na scenariusz naszego słuchowiska. Ponadto, jeśli znaliście wcześniej inną wersję, to warto także zapoznać się i z tą, a potem ocenić, która wypada najlepiej :)






odcinek 17: Opowieści z dreszczykiem z Praszki i okolic (Ziemia Wieluńska).


Praszka jest miejscowością pogranicza między Śląskiem, a Ziemią Wieluńską, którą uznajemy za autonomiczną część Wielkopolski Wschodniej. W dzisiejszym odcinku skupimy się przede wszystkim na przedstawieniu lokalnego bestiariusza ludowego z Praszki oraz okolic, nie zabraknie także zwykłych opowieści o duchach. Jeśli zatem chcecie dowiedzieć się: kim był zwodziaszek bądź koński łeb, lub też dowiedzieć, które z okolicznych lasów uchodzą za szczególnie nawiedzone i gdzie znajduje się miejsce, o którym mówi się, że "tam pienią się konie", to zachęcamy do odsłuchania naszego najnowszego odcinka :)





odcinek 18: Jakie duchy nawiedzają Pakość?


Przedstawiamy cztery historie o duchach związane z miejscowością pogranicza pomiędzy Wielkopolską Wschodnią, a Kujawami. Jak się okazuje niepozorne miasteczko skrywa swoje mroczne sekrety. Większość lokalnych duchów pozostaje związana z lokalną Kalwarią nazywaną Kujawską Jerozolimą, jednak wyróżnia się spośród nich jedna opowieść dotycząca morderstwa popełnionego w jednej z tutejszych kamienic. Uchodzić ma ona za jedną z najbardziej nawiedzonych w mieście.





odcinek 19: Sulimirowe grodziszcze (Sulmierzyce, pow. krotoszyński).



Zbliża się Wielkanoc, zatem dzisiejsza opowieść prócz motywu duchów znajdziemy w niej także nawiązania do nadchodzących świąt. Zatem jeśli ktoś ze słuchaczy ma ochotę spędzić je w sposób (nazwijmy to nietuzinkowy), to wystarczy wybrać się w do Sulmierzyc w pow. krotoszyńskim, w miejsce legendarnego grodziska, które w owym czasie nawiedzane ma być przez liczne i osobliwe zjawy... a wszystko zaczęło się od tego jak rycerz Sulimir postanowił, wbrew przestrogom wiedźmy, osiedlić się w tym miejscu, a potem pojąć za żonę pewną Niemkę.





odcinek 20: Italijska szkatułka (Radlin, pow. jarociński).



Każda, nawet najmniejsza miejscowość czy wieś skrywa swoje sekrety. Posiada je jak najbardziej Radlin, który lata świetlności ma zdecydowanie za sobą. Miejscowy pałac dawno już przeistoczył się w ruinę, a w jego obrębie znajduje się obecnie umiejscowiony lokalny cmentarz. W okolicach krążą jednak opowieści o tajemniczych tunelach, w których czai się zła, nieokreślona energia. A krypty tutejszego kościoła skrywają w sobie mumię kobiety, na piersi, której spoczywa szkatułka z nietypową zawartością. Sekrety owej białej damy, która już nie straszy, stara się zdradzić przygotowana na dziś opowieść.