czwartek, 1 czerwca 2017

Nie tylko "domy z żelaza" - różnorodność architektury tradycyjnej Puszczy Pyzdrskiej



Podobnie jak w przypadku poprzednio prezentowanego czytelnikom materiału, także i tym razem pragniemy podziękować  stowarzyszeniu LOT, za zgodę na udostępnienie materiałów dotyczących architektury  Puszczy Pyzdrskiej. Materiał zebrany w ramach realizacji projektów, pochodzi w dużej mierze z badań terenowych przeprowadzanych przez badaczy, oraz studentów powiązanych min. z ASP oraz UAM w Poznaniu.
Ninniejsze opracowanie posiadać będzie charakter wybitnie odtwórczy, opierając się na skrótowym streszczeniu najważniejszych informacji w materiałach źródłowych.

W celu uporządkowania prezentowanych poniżej materiałów, prezentujemy czytelnikowi następujący spis treści:

1. Typ osadnictwa – rozplanowanie wsi, oraz zagród pyzdrskich.
2. Wyposażenie wnętrz domów, oraz budynków gospodarskich.
3. Charakterystyka architektury w obrębie Puszczy Pyzdrskiej


1.      Typ osadnictwa – rozplanowanie wsi, oraz zagród pyzdrskich.

Ponieważ większość wsi powstała, jako rzędówki bagienne – przechodzące w zabudowę rozproszoną, układy zagród i ich rozmieszczenie w terenie jest zdecydowanie inne niż w starszych, zwartych wsiach znajdujących się na obrzeżach i poza Puszczą Pyzdrską (głównie ulicówkach i wsiach folwarcznych. Cały teren osadniczy został pokryty przez gęstą siatkę gospodarstw, a odległości pomiędzy nimi wynikają z wielkości przeciętnej działki osadniczej wynoszącej 18 do 20 ha, zbliżonej w kształcie do bardzo wydłużonego prostokąta. Role w tego typu gospodarstwach składały się z podłużnych zagonów pól biegnących prostopadle do cieku wodnego lub terenu podmokłego. Pas ten przebiegał od pola podmokłego do suchego. Wszystkie zagony przecinała prostopadła do nich droga, która łączyła poszczególne gospodarstwa. W pobliżu tej drogi wzniesione były zabudowania poszczególnych osadników. Często są położone w ciągach po kilka po tej samej stronie drogi. Taki sposób podziału gruntów był w miarę sprawiedliwy i w pewien sposób wyrównywał szanse na
powodzenie w gospodarce. Gospodarstwa z reguły nie były i nie są nadal połączone ze sobą drogami, wszystkie bowiem posiadają drogi prostopadłe do drogi głównej i biegnące przez cała długość posiadanego pola w obie strony od drogi głównej. Nie jest to jednak typowa ulicówka bagienna gdyż część gospodarstw z powodu pierwotnie podmokłego terenu lokalizowano na najwyżej położonej części działki, często w pewnej odległości od drogi, co powoduje, iż są one w pewnym sensie
rozproszone[1].





Trójpolówka w olędrach była jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu niż we wsiach pańszczyźnianych trójpolówką zbiorową, czyli związaną z tzw. przymusem polnym lub niwowym dla całej wsi, kiedy to każdy z chłopów musiał w danym roku siać na jednym z pól swych gospodarstw, położonym w jednej linii i sąsiadującym z takimi polami innych gospodarstw, określone uprawy (oziminy, jarzyny) lub przeznaczyć to pole na ugór, zgodnie z decyzją całej wiejskiej gromady. W osadach olęderskich zwartych, w rzędówkach regularnych i nieregularnych, ale też reprezentujących inne różne kształty – często, a w rozproszonych, luźnych – powszechnie, stosowano trójpolówkę indywidualną. Wynikało to z przewagi w nich łanowego układu przestrzennego. Przy takim układzie gruntów każdy osadnik miał pole w jednym kawałku (bloku), zwykle na długim pasie gruntu (prostokąt), i uprawiał je według własnego uznania, niezależnie od sąsiadów. Pasy te ułożone były równolegle do siebie i ciągnęły się od środka wsi aż do jej granicy. Cechą charakterystyczną układu łanowego, odróżniającą wsie, w których występował od wsi o układzie niwowym, było jeszcze i to, że każde gospodarstwo miało własną drogę polną, ciągnącą się wzdłuż całego pasa gruntów [2]. 







Najczęściej spotykanym typem zagrody występującym w osadnictwie olęderskim była zagroda rozproszona. Wszystkie budynki (dom, obora-chlew, stajnia, stodoła, spichlerz) wznoszono w niej rozdzielnie, w rozproszeniu, najczęściej na planie czworoboku; przy czym stodoły sytuowano nieraz
także osobno, poza drogą. Najczęstszy był model z dwoma trzema budynkami: chałupa, stodoła, budynek inwentarski (złożony z chlewu, stajni, obory, wozowni). Równocześnie, chociaż rzadziej, występowały wolno stojące budynki, jak owczarnie, szopy, wozownie [3] .










2.      Wyposażenie wnętrz domów, oraz budynków gospodarskich.

Najpopularniejszy był typ chałupy dwuizbowej, z dwoma izbami położonymi po obu stronach znajdującej
się w środku sieni. Na wyposażenie wnętrz chałup olęderskich składały się: łóżka, stojące najczęściej pod ścianami, skrzynie używane do przechowywania odzieży i stół pod oknem, ławy do siedzenia i maglowania bielizny. Nie w każdej izbie był piec. Na ścianach wisiały półki, istniał też (chyba zwłaszcza w domach katolików) tzw. „święty kąt”, gdzie stawiano krucyfiks i inne dewocjonalia. We wnętrzach domów olędrów występowały też dość liczne sprzęty niezbędne w gospodarstwie domowym, najpewniej podobne do stosowanych w innych nieolęderskich osadach, a znanych z literatury etnograficznej. Należały do nich drewniane, klepkowe naczynia do: wody, służące do jej czerpania (węborki) i noszenia (konewki), do prania bielizny (waski, balie), do przetwarzania mleka (prasy serowe, kierzynki do robienia masła, dzieże do przechowywania mąki, tzw. koponki do robienia zakwasu chlebowego, łopaty do chleba, tarki do prania, tzw. prasowalnice  . Z innych sprzętów na uwagę zasługują żarna do mielenia ziaren i krosna do wyrabiania płótna.
W budynkach gospodarczych przechowywano różnego rodzaju narzędzia pracy: wozy, kosy, radła, pługi, brony, grabie, widły i inne. Z nich zwraca uwagę drewniane radło rylcowe używane w zachodniej Wielkopolsce, Czechach i na Śląsku, składające się z prostej grządzieli, rozwidlonej i przechodzącej w rączki oraz z osadzonego ukośnie w tej grządzieli rylca z nasadzoną na nim żelazną radlicą z uchem [4].



23.      Charakterystyka architektury w obrębie Puszczy Pyzdrskiej

Na początku karczunku gruntów leśnych i zarosłych mieszkańcy osad olęderskich stawiali tymczasowe budy do zamieszkania, a następnie jeszcze w okresie wolnizny byli zobowiązani do wzniesienia chałup [5]. Z czasem budynki  wznoszono z drewna, w konstrukcjach: sumikowo-łątkowej, zrębowej oraz szachulcowej (szkieletowej). Powszechnie stosowanym budulcem były także: glina i darniowa ruda żelaza. Budynki wznoszone z drewna i darniowej rudy żelaza ocieplano od wewnątrz polepą z gliny [6]. Architektoniczne cechy wspólne dla całego obszaru Puszczy Pyzdrskiej to: dwuspadowe, symetryczne dachy pod kątem 45 stopni; szczyty obite deskami w układzie pionowym; krokwie na wystających poza lico ściany zdobionych belkach stropowych; okna skrzynkowe „prostokąt stojący” jedno- lub dwu-skrzydłowe; okna dzielone: wielkość szyb identyczna lub większe u dołu, mniejsze u góry; drzwi zewnętrzne w konstrukcji ryglowej lub ramowo-płytowej, przeważnie zdobione, najczęściej dwuskrzydłowe. Cechy budynków gospodarczych są zbliżone do mieszkalnych. Widoczne różnice dotyczą cech następujących: okna prostokątne lub kwadratowe; dodatkowe małe otwory okienne bez szyb, w kształcie trójkąta foremnego; drzwi z desek ustawionych pionowo. W domach były zazwyczaj szerokie kominy, u dołu łączone z piecami chlebowymi. Te ostatnie, służące także do suszenia lnu, olędrzy z Puszczy Pyzdrskiej
wznosili, ze względów przeciwpożarowych, na podwórzu lub w ogrodzie. Piece domowe podlegały corocznemu nadzorowi sołtysa i ławników, którzy ściągali grzywny na rzecz dworu za zakazane suszenie lnu w chałupach [7].


Jako ciekawostkę należy także dodać, że czasami budowniczy dodawali ryt zdobniczy na drzwiach, fragmenty Biblii na belce, nadające codziennemu życiu sens, czy sentencje, jak w domu Haliny Prusinowskiej w Smaszewie: „Pan Bóg błogosławi ten dom, tych ludzi którzy w  nim są” [8].



Konstrukcje ścian mieszkalnych budynków drewnianych




Konstrukcja sumikowo-łątkowa, podstawą której są pionowe słupy z wzdłużnymi rowkami, między które zasuwano belki (tzw.łątki) odpowiednio zaciosane na końcach. Konstrukcja ta pozwalała ona na oszczędności drewna, jednak była stosunkowo mało trwała .Stosowano ją głównie przy wznoszenia budynków gospodarczych o podrzędnym znaczeniu [9].





Konstrukcja zrębowa (nazywana także min. wieńcową), posiada kilkanaście typów łączeń ścian - nazwa zależy od kształtu, bądź sposobu łączenia belek stanowiących ścianę budynku.Wg. opracowań wiele wskazuje na to, że w obrębie Puszczy Pyzdrskiej stosowano łączenie na tzw. "rybi", bądź "jaskółczy ogon". Nazwa pochodzi od ukośnego nacięcia końcówek belek .Ten kształt nacięcia zapewniał nie rozsuwanie się belek na zewnątrz i ich ściślejsze spojenie ze sobą [10]czytelników chcących zapoznać się z innymi typami łączeń zapraszam do komentarza zamieszczonego w przypisach [11].

Konstrukcja szachulcowa polega na wzniesieniu drewnianego "szkieletu", a następnie umieszczenie w przestrzeniach pomiędzy belkami konstrukcji ścian surowca wykonanego z mieszaniny gliny, oraz słomy, siana. W przypadku gdy zamiast pwego szachulca, umieści się wypełnienie z cegieł mowa jest o tzw. "oruskim murze" - jednak tego typu wypełnienia ścian nie były stosowane w obrębie Puszczy



Konstrukcja budynków gospodarczych na przykładzie stodoły







Przykłady różnorodności architektonicznej budynków mieszkalnych, występujących we wsiach na obszarach wsi Puszczy Pyzdrskiej (podział wg. surowca):


a) drewniane




b) szachulcowe


c) gliniane




d) ruda darniowa



e) mieszane



f) ceglane



Budynki Gospodarcze:



Wiele budynków gospodarczych podobnie jak mieszkalnych wykonane zostało z rudy darniowej.
Ostateczną formą jest budynek w całość murowany, i to najczęściej z czerwonej cegły, bez tynku [ 9]. Jak jednak przedstawiałam już wcześniej, jak i jest to widoczne na wybranych, zamieszczonych ilustracjach, na obszarze osadnictwa w obrębie Puszczy Pyzdrskiej, pojawiały się także budynki gospodarcze o konstrukcji drewnianej.







Detale architektoniczne

Drzwi


Okna


Opracowała: Marta Kaleta.




Przypisy:

 [1] Katalog architektury regionalnej, dla Puszczy Pyzdrskiej, s. 89, publikacja dostępna na stronie: http://puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/katalog_cech_architektury.pdf
Stan na dnia 01.06.2017.
[2] Z. Chodyła, Zarys najstarszych dziejów osad Olęderskich w Puszczy Pyzdrskiej 1746-1793, s.94, publikacja dostępna na stronie http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/zarys_dziejow.pdf   Stan na dnia 01.06.2017.
[3] Tamże.
[4] Tamże, s. 133-134.
[5] Tamże, s. 94.
[6] Tamże, s. 133.
[7] Tamże.
[8]  W. Kowalska, Puszcza Pyzdrska, podróż sentymentalna. Publikacja dostępna  na stronie:
Stan na dnia 01.06.2017.
[9] B. Mucha,
Przemiany budownictwa w okolicy Żarowa w ciągu XVIII i XIX wieku,

http://www.izba.centrum.zarow.pl/m/artykuly/198-przemiany-budownictwa-w-okolicy-zarowa-w-ciagu-xviii-i-xix-wieku (01.06.2017)


[10] Tamże. 
[11]

Konstrukcja przysłupowa (przysłup) opiera się na systemie słupów stojących blisko ścian budynku, związanych konstrukcyjnie z jego dachem. Funkcją słupów było podtrzymywanie ciężaru więźby dachowej za pośrednictwem płatwi wysuniętej nieco poza płaszczyznę ściany.

Konstrukcja sumikowo-łątkowa, podstawą której są pionowe słupy z wzdłużnymi rowkami, między które zasuwano belki (tzw.łątki) odpowiednio zaciosane na końcach. Konstrukcja ta pozwalała ona na oszczędności drewna, jednak była stosunkowo mało trwała .Stosowano ją głównie przy wznoszenia budynków gospodarczych o podrzędnym znaczeniu.
Wznoszenie budynków w konstrukcji zrębowej polega na budowie ścian z poziomo układanych bali drewnianych, których końce w narożach budynku łączono przy pomocy odpowiednich zaciosów. W zależności od kształtu zaciosów łączenie takie zwane jest: „na obłap” –  powstawałe w ten sposób, że na końcu łączonych belek wykonywano dwustronne prostokątne wcięcie zachodzące na siebie przy skrzyżowaniu belek, „na rybi ogon” – nazwa pochodzi od ukośnego nacięcia końcówek belek .Ten kształt nacięcia zapewniał nie rozsuwanie się belek na zewnątrz i ich ściślejsze spojenie ze sobą., „na jaskółczy ogon” – metoda łączenia pod kątem elementów drewnianych, tworząca narożnik ozdobiony od zewnątrz, „na nakładkę” – węgły proste wykonywano poprzez dwustronne nacięcie końcówek belek. Wymagały one dodatkowych wzmocnień i spojeń, „na zamek” – niewielkie nacięcia na belkach wykonywane z obu stron, bez wypustów. Po złożeniu belki ściśle przylegają do siebie tworząc ostrą, prostą krawędź narożnika budynku.


 B. Mucha, Przemiany...


[12] Katalog..., s. 54.



Źródła ilustracji:

Mapy: Wzornik…, s. 5.

Schemat zagospodarowania podwórza: Wzornik…, s.8.

Schematy konstrukcji: Wzornik…, s. 13,53,54.

Budynki drewniane: Katalog…, s. 20, 17; bud. o konstrukcji szachulcowej: Katalog…, s. 22.23; bud. gliniane: Katalog…, s. 25,26; bud. wybudowane z rudy darniowej: Katalog…, s. 28; bud. mieszane: Katalog…, s. 30,31, bud. ceglane: Katalog…, s. 53; bud. gospodarcze: Katalog…, s. 55,56,59,62.

Detale architektoniczne: Wzornik…, s. 9,10,11,12.


Bibliografia

1.  Chodyła Zbigniew, Zarys najstarszych dziejów osad Olęderskich w Puszczy Pyzdrskiej 1746-1793
 http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/zarys_dziejow.pdf
2.  Katalog architektury regionalnej, dla Puszczy Pyzdrskiej
3.   Kowalska Wiesława, Puszcza Pyzdrska, podróż sentymentalna:
 http://www.puszczapyzdrska.com/images/stories/PDF/puszcza_pyzdrska_podroz_sentymentalna.pdf
4. Mucha Bogdan,  Przemiany budownictwa w okolicach Żarowa,w ciągu XVIII i XIX w.
4. Puszcza Pyzdrska. Wzornik Zabudowy