poniedziałek, 26 marca 2018

Ziemiaństwo i mieszczaństwo od kuchni - czyli: Ostrowskie smaki, wg Józefy Hoffmanowej, cz. 1: zupy i sosy.




Do tej pory ziemiaństwu wielkopolskiemu poświęcaliśmy uwagę przy okazji omawiania obyczajowości bożonarodzeniowej, oraz wielkanocnej. Do tematu tego planujemy powracać jeszcze nie raz – dziś jednak zamierzamy przedstawić go… od kuchni. Tak, ponieważ prezentowane poniżej przepisy inspirowane były kulinariami goszczącymi na ziemiańskich stołach, potem jednak za sprawą bohaterki naszego artykułu – pani Józefy Hoffmann, pojawiać się mogły także w ostrowskich domach mieszczańskich, i nie tylko! 
Materiał przedstawiony w niniejszym tekście (nota biograficzna, jak i przepisy), opiera się na materiałach zawartych książce: „ Ostrowskie smaki. Specjały mistrzyni Józefy Hoffmannowej”, wydanej w 2012 roku, z inicjatywy Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.





Józefa Hoffmann.
 

Józefa Hoffmann, z domu Bartoszewska urodziła się 24 listopada 1896 roku,  w miejscowości Czarnotki w powiecie śremskim. Była córką Klemensa i Marii z domu Mikołajewskiej, rodzinna decyzja o przeprowadzce do Ostrowa Wielkopolskiego zapadła, gdy pani Józefa była jeszcze dzieckiem.
Jej przygoda z kulinariami rozpoczęła się, w majątku hrabiostwa Taczanowskich w Gorzycach, gdzie młoda Hoffmannowa pobierała swoje pierwsze lekcje gotowania. Kolejnym krokiem była praktyka zawodowa, której podjęła się w jednej ze znamienitszych ostrowskich restauracji, tamtych czasów – „El Dorado”, mieszczącej się ongiś przy dzisiejszym Placu 23 Stycznia. Jej właścicielem, oraz założycielem był Ignacy Wasilewski – znamienity polski kucharz, z majątku Lipskich w Lewkowie.
W późniejszych latach Józefa Hoffmann doskonaliła swe umiejętności w sławnym w całym Poznaniu „Bazarze”, a potem los przydzielił jej w udziale rolę głównej kucharki w majątku Zakrzewskich w Czachorach koło Skalmierzyc.
                Niemniej tym z czego nasza bohaterka zasłynęła najbardziej, było prowadzenie kursów gotowania, oraz pieczenia dla dziewcząt – które trwały z reguły trzy miesiące. Stały się one dla pani Józefy podstawowym zajęciem, i sposobem na życie. Była powszechnie cenioną mistrzynią kuchni, która wypracowała  wysoką kulturę sztuki kulinarnej w Ostrowie, stając się po latach jedną z legend tego miasta. Wraz ze swymi uczennicami obsługiwała wiele uroczystości na terenie miasta i regionu. Z jej oferty korzystały nie tylko dwory, plebanie, stowarzyszenia, instytucje publiczne, ale i ostrowski stan średni.

                W życiu prywatnym, od 3 czerwca 1917 roku  była żoną pochodzącego z Twardowa koło Kotlina – Stanisława Hoffmanna. Niedługo po ślubie młode małżeństwo przeprowadziło się do Woli Książęcej, położonej niedaleko Taczanowa. Tam też przyszło na świat dwoje ich starszych dzieci: Emilia i Kazimierz – młodszy Wiesław urodził się w 1942, gdy rodzina zamieszkiwała już ostrowską Krępę.
Niestety mimo wielu sukcesów w życiu zawodowym, los nie oszczędził pani Józefie także prywatnych, przykrych oświadczeń – kilka lat po  wojnie zmarł jej mąż, a następnie córka. Sama Mistrzyni dożyła wieku 78 lat – zmarła 4 grudnia 1974 roku i została pochowana w Ostrowie na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.

Jak zauważają autorzy publikacji poświęconej kuchni tworzonej przez panią Józefę Hoffmann: kuchnia Józefy Hoffmann jest różnorodna, od prostych potraw serwowanych na co dzień, do wykwintnych dań podawanych na specjalne okazje. Opiera się na tradycyjnej kuchni dworskiej, charakterystycznej dla regionu Wielkopolski.  Z tego też powodu, pisząc artykuł poświęcony ziemiańskim smakom naszego regionu zwracamy uwagę na Józefę Hoffmannową. Moglibyśmy w tej kwestii powołać się na znane we dworach poradniki kulinarne Karoliny Nakwaskiej, czy też Lucyny Ćwierczakiewiczowej  - jednakże przepisy i porady Mistrzyni Hoffmanowej, będą tymi najbliższymi tradycjom  kulinarnym, tej części Regionu.
Gotowanie a’la Hoffmannowa to sztuka odkrywania głębi smaku. Od kucharza wymaga poświęcenia i zaangażowania , dla biesiadników jest rozkoszą podniebienia i wspomnieniem domu rodzinnego. Dla mieszkańców regionu ostrowskiego to jednak przede wszystkim kuchnia sentymentalna, przywołująca wspomnienie o mistrzyni ostrowskiej kuchni, Józefie Hoffmannowej, a dla wielu – nauczycielki swojej mamy, czy babci.

Nie sposób, abyśmy zamieścili tutaj wszystkie, zamieszczone w publikacji przepisy  - dlatego zdecydowaliśmy się zamieścić u nas garść wybranych pomysłów, które mogą stać się kulinarną inspiracją nie tylko na czas nadchodzących świąt Wielkiejnocy, lecz także Bożego Narodzenia, okazje rodzinne, czy też zwykły codzienny obiad. Staraliśmy się zamieścić przepisy w jak najwierniejszej formie, w stosunku do tej, jaka została umieszczona w książce. W niektórych przypadkach brak informacji np. o czasie, czy temperaturze pieczenia - wynika to z faktu, iż tego typu informacji zabrakło w tekście źródłowym. 
Ze względu na ilość wybranych przez nas przepisów, materiał zdecydowaliśmy się podzielić na trzy części - wszystkie one ukarzą się  na naszej stronie jeszcze w tym tygodniu, tak aby zdążyć je przedstawić przed świętami. Dziś przedstawimy pomysły Józefy Hoffmannowej na zupy i sosy.





ZUPY


Barszcz czysty na rosole.

Składniki: ½ kg pokrojonych  w plasterki buraczków
125ng wędzonego boczku
Ząbek czosnku
Cebula
Liść bobkowy (laurowy)
Pieprz
Odrobina octu, lub kwasek cytrynowy
1l wody
2 l rosołu
Cukier i sól do smaku

Buraczki z dodatkami zalać zimną wodą, ugotować przecedzić i połączyć z rosołem. Postąpić w ten sposób przed dodaniem barszczu, by nie stracił koloru. Smak barszczu powinien być słodko kwaśny.


Barszcz zabielany postny.

Ugotować buraczki jak wyżej, ale bez boczku wędzonego. Przecedzić, dodać 2 l wywaru z włoszczyzny, zaciągnąć szklanką śmietany z 2 łyżkami mąki. Dodać  sól i cukier do smaku.


Barszcz ukraiński.

Marchew, pietruszkę, seler, trochę włoskiej kapusty pokroić w makaron (na paski), sparzyć, odcedzić, zalać rosołem i gotować aż do miękkości. Po ugotowaniu włoszczyzny włożyć do garnka ugotowany oddzielnie, pokojony na paski burak i kostkę maggi, a na koniec zaciągnąć zupę szklanką śmietany z łyżką mąki.

RADA: Chcąc otrzymać ostrzejszy smak barszczu, dodać do niego wodę od kiszonych ogórków.


Czernina z kaczki.

Składniki: ¼ kg żeberek wieprzowych
Podroby od kaczki
Gałązka majeranku
Odrobina cynamonu
3 goździki
Włoszczyzna
2 ½ l wody
Krew od kaczki
2 łyżki mąki
Ocet
Sól i cukier do smaku
100 g suszonego, ugotowanego oddzielnie owocu

Wszystkie podroby ugotować z dodatkami. Owoc z goździkami i cynamonem ugotować oddzielnie. Rosół przecedzić, wlać do owoców, dodać krew i doprawić do smaku. Podroby włożyć do czerniny. Na talerzu rozdzielić mięso i owoce. Oddzielnie ugotować  łazanki z 1 jajka.

RADY: W taki sam sposób jak czerninę z kaczki przyrządzić czerninę z gęsi. Krew wymieszać z niewielką ilością gorącego wywaru.

Zupa koperkowa zasmażana.

Składniki: 2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 ½ l rosołu z kości
Szklanka śmietany
Żółtko
Posiekany koper
Sól do smaku

Masło zasmażyć z mąką na złoty kolor i rozprowadzić rosołem do równej gęstości, zagotować. Przed podaniem zaciągnąć śmietaną z żółtkiem i dodać posiekany koper.

Zupa gospodarska.

Składniki:
½ kg kości wieprzowych lub kawałek peklówki
Włoszczyzna
2 ½ l wody
Sól
Cebula
2 łyżki mąki
2 ugotowane ziemniaki
½ szklanki śmietany
Łyżka masła

Kości lub peklówkę ugotować z dodatkami. Cebulę utrzeć i zasmażyć w maśle na złoty kolor. Dodać do kości, pogotować i przecedzić. Wszystko z rosołu pokroić w kostkę. Ziemniaki ugotować i dodać. Zupę zaciągnąć śmietaną z mąką i zagotować.

Zupa „neopolitaka”

Składniki:  2 ½ rosołu cielęcego
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
3 łyżki utartego Serwa szwajcarskiego lub tylżyckiego
½ szklanki śmietany
Posiekana pietruszka

Masło dobrze zasmażyć z mąką na biały kolor i dodać utarty ser. Rozprowadzić powoli rosołem do równej gęstości. Śmietanę, żółtko i pietruszkę dodać przed podaniem.

RADA: Do zupy podawać gruby makaron.

Barszcz z płuc cielęcych

Składniki:
Pokrojone, większe kawałki płuc i serc
Włoszczyzna
Cebula
Liść laurowy
Pieprz pachnący (ziele angielskie)
2 ½ l wody
Szklanka śmietany
2 łyżki mąki
Odrobina octu
Posiekany koper
Pietruszka

Płuca z sercami odsączyć, zalać powtórnie wodą, posolić, dołączyć dodatki, gotować. Pokroić w kostkę włoszczyznę. Zaciągnąć mąką z śmietaną i wlać odrobinę octu. Dodać łyżeczkę cukru i zagotować. Następnie dodać posiekaną pietruszkę i koper.

RADY: W oparciu o ten przepis przygotować także zupę z płuc wieprzowych

Zupa cebulowa

Składniki:
3 duże cebule
Łyżka masła
2 ½ l rosołu z kości
3 małe bułki

Cebule pokroić, zasmażyć w maśle na złoty kolor, dodać do rosołu. Bułki namoczyć. Przetrzeć bułki przez cedzak, potem włożyć do rosołu. Posolić do smaku. Podawać z grzankami lub jajkiem pokrojonym w kostkę.

Chłodnik litewski

Składniki:
2 ½   rosołu bez tłuszczu
¼ l śmietany kremowej
½ szklanki wody od świeżych ogórków
Ugotowany buraczek
Marchew
2 łyżki mąki
Ugotowane jajko
Świeży, pokrojony ogórek

Rosół bez tłuszczu zagotować, zaciągnąć śmietanką z mąką. Ponownie zagotować i wystudzić. Wlać wodę od ogórków. Pokroić dodatki w paski i połączyć z zupą.

RADY: Latem podawać chłodnik litewski na zimno

Zupa Kwasówka

Składniki:

½ l kwasu z kiszonek kapusty
2 l wody
Kilka suszonych grzybów
¼ kg białej fasoli
Włoszczyzna
Łyżka masła
½ szklanki śmietany
Łyżka mąki
Sól do smaku

Pokrojoną w kostkę włoszczyznę oraz umyte i pokrojone grzyby zalać wodą, gotować. Gdy włoszczyzna zmięknie, włożyć ugotowaną fasolę, dodać kwas z kiszonej kapusty, zaciągnąć śmietaną z mąką. Zasmażyć masło na złoty kolor, dodać do zupy i posypać posiekaną pietruszką.

Zupa z malin i wiśni

Składniki:
½ kg malin
½ kg wiśnie
2 ½ l wody
Kawałek cynamonu
Odrobina goździków
Szklanka wody
Łyżka mąki ziemniaczanej
Cukier do smaku

Maliny wsypać do garnka, wiśnie wydrążyć, dodać do malin cynamon i goździki, zalać wodą. Rozgotować, przetrzeć, dodać wydrążone wiśnie, zaciągnąć mąką ziemniaczaną i zagotować. Podawać z cukrem.

RADY: Zupę podawać na zimno. Tak samo jak zupę z malin i wiśni przygotować zupę z jagód.

Zupa musztardowa.

Składniki:
100 g masła lub smalcu
2 łyżki mąki
2 łyżki musztardy
Łyżeczka cukru
2 ½ l rosołu lub wywaru z włoszczyzny

Zasmażyć masło z mąką, dodając musztardę, następnie rozprowadzić rosołem do równej gęstości. Dodać odrobinę magii i łyżeczkę cukru. Zagotować.

RADY: Jeśli zupa okaże się niezbyt ostra, dodać kwasek cytryny.

Zupa „Nic” (podawana na Boże Narodzenie)

Składniki:
2 ½ l mleka
4 żółtka
5 łyżek cukru
Odrobina wanilii
Łyżeczka mąki ziemniaczanej lub budyniu

Mleko zagotować z wanilią, żółtka utrzeć z cukrem do białości, dodać budyń i sparzyć gotującym się mlekiem, mieszając. Jeszcze trochę potrzymać na ciepłej blasze, stale mieszając, poczym przecedzić i wystudzić. Do zupy można przysadzić kluseczki z białek. Podobnie przygotować zupę czekoladową, dodając do mleka 40 g kakao.


Zupa z suszonego owocu

Składniki:
¼ kg suszonego owocu
Skórka cytrynowa pokrojona w paski
Kawałek cynamonu
2 ½  l wody
Szklanka mleka
2 łyżki mąki
Szklanka wina

Umyty owoc zagotować wraz z dodatkami, zaciągnąć mlekiem z mąką, wrzucić szczyptę soli i cukier do smaku. Zagotować. Przed podaniem dodać wino.


Zupa z karasi

Składniki:
½ kg ryb
Włoszczyzna
Cebula
Ziele angielskie
Szklanka śmietany
2 łyżki mąki
Sól
Kostka maggi
Posiekana pietruszka

Oczyszczone ryby zalać 2 ½ l wody, dołączyć dodatki, gotować ,przecedzić. Mięso z ryb obrać, przetrzeć przez cedzak i dodać do rosołu. Zagęścić śmietaną z mąką. Przed podaniem zaciągnąć żółtkiem.

RADY:
Podać zupę z łazankami lub kaszą

Bulion z ryb

Ugotować włoszczyznę z cebulą, oraz zalać karpia i szczupaka pokrojonego w dzwonka. Po odgotowaniu wyjąć rybę, a rosół sklarować białkami, dodać kropli maggi lub 2 łyżki wywaru z wygotowanych grzybów. Podawać z bułką.

Barszcz rosyjski

Składniki: ½ kg kiszonej kapusty
Cebula
2 ½ l dobrego rosołu
¼ l przecieru pomidorowego
½ kiełbasy
Włoszczyzna

Kapustę i cebulę drobno pokroić, zalać rosołem, gotować. Wlać do rosołu przecier pomidorowy, włożyć ugotowaną włoszczyznę i pokrojoną w paski kiełbasę. Zagotować

RADY:  Do barszczu wkroić 3 ziemniaki


Zupa ze świeżego rabarbaru.

Składniki:
1 kg rabarbaru
Skórka od cytryny
Szklanka mleka
Łyżka mąki
Łyżka cukru do smaku
2 ½ l wody
½ szklanki wina domowego

Rabarbar obrać, zalać wodą, włożyć skórkę i rozgotować, przetrzeć, zaciągnąć mlekiem z mąką, dodać cukier do smaku. Przed podaniem wlać wino lub sok z cytrynu

RADY: W taki sposób, jak zupę ze świeżego rabarbaru, przyrządzić zupę z na wpół dojrzałego agrestu i jabłek.

Zupa z malin i porzeczek

Składniki:
½ kg malin
½ kg obranych porzeczek
2 ½ l wody
½ szklanki wody
Łyżka mąki ziemniaczanej
½ kg drobnych, opłukanych i przesypanych cukrem truskawek

Maliny i porzeczki opłukać, zalać wrzącą wodą, pogotować, przetrzeć przez sito, zaciągnąć oraz włożyć przesypane cukrem truskawki, wystudzić.

RAY Podawać zupę na zimno.

Zupa z dyni.


Składniki: 1 kg dyni
2 l wody
½ budyniu waniliowego
Szczypta soli
1 l mleka
Cukier do smaku

Dynię obrać, pokroić w drobną kostkę, zalać wodą, rozgotować i przetrzeć. Zaciągnąć budyniem i zalać mlekiem

Zupa z suszonych śliwek

Zalać wodą ½ kg suszonych śliwek, włożyć skórkę od cytryny, cynamon, goździki ,zagotować. Po ugotowaniu przetrzeć przez cedzak, zaciągnąć szklanką słodkiej śmietany z łyżką mąki, doprawić cukrem. Można także dodać sok z cytryny.

Zupa ze starego chleba

½ kg starego chleba
2 ½ l wywaru z włoszczyzny
Łyżka kminku
Cekiero do  smaku
2 żółtka
Szczypta soli
½ szklanki słodkiej śmietan lub mleka

Pokruszony chleb zalać wywarem z włoszczyzny, dodać kminek, cukier, posolić i pogotować. Następnie wlać śmietankę z żółtkiem.

RADY: Podawać zupę z grzankami.


Zupa z piwa ciemnego.

Składniki:
 3 butelki ciemnego piwa
½ l wody
Kawałek cynamonu
Odrobina goździków
½  szklanki śmietanki słodkiej
Łyżka mąki
Szczypta soli
Cukier do smaku

Wodę oraz piwo z 2 butelek zagotować, zaciągnąć śmietaną z mąką i doprawić do smaku. Następnie wlać resztę piwa. Przed podaniem zaciągnąć żółtkiem.


Żurek kiszony.

Rozprowadzić 125 g żytniej mąki letnią wodą w kamiennym garnku i pozostawić na piecu do kiszenia 5 dni. Po ostatecznym ukiszeniu wlać do 2 l gotującej się wody, posolić do smaku i zagotować. Roztopić trochę słoniny lub masła, dodać, dodać 50 g kiełbasy pokrajanej w plasterki i cebulę. Dobrze zasmażyć i dołączyć do żuru. Można dodać majeranek i czosnek.

Zupa cytrynowa.

Przygotować kości lub nogę cielęcą na rosół, ugotować z woszczyną, przecedzić, zaciągnąć śmietanką z żółtkiem. Dodać sok z cytryny i cukier do smaku.

Zupa rakowa.

 Raki oczyścić szczotką ze szlamu i kilkakrotnie wypłukać w zimnej wodzie. Następnie wrzucić do gotującej się wody wraz z zielonym koprem i gotować przez 15-20 minut. Wyjąć z wody, a po ich wystygnięciu obrać łapki i szyjki ze skorupki, następnie wyjąć i wyrzucić wnętrzności. Skorupki umyć, wysuszyć, utrzeć lub zmielić w maszynce. Do przemielonych skorupek dodać ¼ kg masła i smażyć na małym ogniu, podlewając wodą dopóty, dopóki masło nie zasmaży się a czerwony kolor. Dodać 3 łyżki mąki, dobrze zasmażyć, dodać ½ szklanki śmietany i rozprowadzić rosołem do równej gęstości. Łapki podawać do zupy. Dodać koper.

Zupa z wina

Składniki:
1 l wina domowego
2 l wody
Cynamon
Goździki
4 żółtka
4 łyżki cukru
Łyżeczka mąki ziemniaczanej
Odrobina soli

Wodę z cynamonem i goździkami, trochę podgotować, następnie wlać ½ l wina i przykryć. Żółtka utrzeć z cukrem, dodać mąkę ziemniaczaną, zaparzyć gotowany wywarem, ogrzewać przez kilka chwil, wlać resztę wina, wystudzić.

Zupę podawać z „bezkiwtkami”.

Zupa żydowska

Składniki:
5 średniej wielkości cebul
3 pietruszki
2 marchwie
Kawałek selera
Por
Liść laurowy
Zile angielskie
5-6 ziemniaków pokrojonych w plasterki
½ szklanki śmietany
Łyżka mąki

Cebulę z włoszczyzną pokroić w plasterki. Dołączyć pozostałe dodatki, zalać wodą i dobrze rozgotować. Gdy całość  będzie miękka, zaciągnąć śmietaną z mąką, zagotować i dodać odrobinę maggi.

RADY: Cebulę można zastąpić 3 pokrojonymi, dużymi porami.

Zupa angielska.

Składniki:
 ½ kg kości na rosół
Dużo włoszczyzny (seler, pietruszka, marchew)
Szklanka kaszy manny
Sól
Pieprz

Kości z włoszczyzną, podobnie ja przy przyrządzamy rosołu, posolić, gotować Gdy woszczyna zmięknie wyjąć ją. Rosół przecedzić, następnie wlać z powrotem do garnka. Dodać szklankę kaszy i pokrojoną w paski włoszczyznę, przez chwilę gotować. Gdy zupa będzie gotowa, odstawić ją na bok pieca. Doprawić do smaku maggi i solą.

Zupa z maku

Oddzielnie sparzyć 2 szklanki maku, szklankę ugotowanego ryżu, 125 g rodzynek i 10 migdałów. Ryż i ma zmielić w maszynce lub utrzeć w donicy. Dodać 1 l mleka, 1 l wody, rodzynki, utarte migdały, cukier i szczyptę soli do smaku.







Restauracja "eldorado", w której Hoffmanowa doskonaliła swój kunszt kulinarny.


SOSY

Składniki

1 łyżka masła
1 łyżka mąki
½ l rosołu
½ l szklanki śmietany
Żółtko
Pokrojony szczypiorek
Sól
 Maggi

Masło z mąką zasmażyć na biało i rozprowadzić rosołem. Wlać śmietanę, zagotować, wrzucić szczypiorek, zaciągnąć żółtkiem. Doprawić odrobiną maggi i solą.

Sos pomidorowy

Składniki
½ kg pomidorów
2 łyżki masła
Pokrojona cebula
2 łyżki mąki
½ l rosołu lub wywaru z włoszczyzny
½ szklanki śmietany
Cukier
Sól
Maggi

Pomidory umyć, przekroić, usmażyć na maśle z cebulą na gęsto. Masło zasmażyć na biało (nie powinno być zrumienione), dodać przetarte pomidory, śmietanę do równej gęstości, wlać rosół, dodać odrobinę maggi i soli, łyżkę cukru i zagotować.

Sos grzybowy

Składniki:
30 g grzybów
Cebula
Liść laurowy
½ l wywaru z włoszczyzny
50 g masła
2 łyżki mąki
½ szklanki śmietany
Sól

Grzyby umyć, namoczyć, pozostawić przez 2 godziny. Odlać wywar do garnka, ponownie umyć grzyby i włożyć je do wywaru z  liściem laurowym i cebulą. Zagotować masło z mąką zrumienić. Rozprowadzić wywarem z grzybów, grzyby pokroić w paski, wlać śmietanę do równej gęstości, uzupełnić wywarem z włoszczyzny lub rosołu, zagotować.

Sos chrzanowy

Składniki
30 g masła
2 łyżki mąki
3 łyżki utartego chrzanu
¾ l rosołu
Sól
Cukier
Ocet
½ szklanki śmietany
Żółtko

Masło zasmażyć z mąką na biało, dodać chrzan, ponownie zasmażyć, roztopić rosołem do równej gęstości. Dodać sól, ocet, cukier, zagotować , natomiast żółtko ze śmietaną tuż przed podaniem nie gotować.


Sos waniliowy

Składniki
1 l słodkiej śmietanki lub mleka
Odrobina wanilii
2-3 żółtka
2 łyżki cukru
Łyżka mąki ziemniaczanej

Zagotować śmietanę lub mleko, dodać  żółtka z cukrem. Wsypać mąkę ziemniaczaną, sparzyć gotującym się trochę mlekiem lub śmietaną. Zaparzyć na białej blasze, stale mieszając, by sos stał się zawiesisty.

RADY: sos waniliowy na zimno przeznaczyć do galaretki


Sos szary z miodowego piernika

Składniki
200 miodowego piernika
Szklanka ciemnego piwa
Szklanka wywaru z włoszczyzny
Szklanka wywaru z gotowanych ryb
Sok z 1 cytryny
cukier
maggi
Karmel
50 g rodzynek
30 g migdałów

200 g miodowego piernika namoczyć w szklance ciemnego piwa. Po zmięknięciu zalać go  wywarem z włoszczyzny, rozgotować i przetrzeć przez sito do równej gęstości, rozprowadzić wywarem z gotowanych ryb. Dodać sok z cytryny, cukier, maggi. 50 g rodzynek i 30 g migdałów, natomiast chcąc uzyskać ciemniejszy kolor – prę kropli karmelu. Gotować sos przez kilka chwil. Powinien mieć smak słodko-kwaśny.

RADY: Podawać sos do gotowanego karpia przyrządzanego na wigilię.

Sos musztardowy

Składniki:
2 łyżki masła
1 ½ łyżki mąki
3 łyżki musztardy
½ l rosołu
Odrobina soli, octu i cukru

Zasmażyć masło z mąką na żółty kolor. Dodać musztardę, dobrze zasmażyć, rozprowadzić rosołem do równej gęstości, dodać do smaku sól, cukier i ocet.

Beszamel chrzanowy

Przyrządzić podobnie jak sos chrzanowy z tą jedynie różnicą, że należy wlać do niego więcej śmietany i doć więcej chrzanu, zaciągając 2 żółtkami. Sos powinien być gęstawy.

Rady: Beszamel chrzanowy podawać do sztuki mięsa, gotowanego boczku, peklówki, białej kiełbasy.


Sos tatarski.


Składniki.
150 ml majonezu
150 ml śmietany
Łyżka musztardy lub utartego chrzanu
Jajko ugotowane na twardo
4 korniszony
½ pęczka szczypiorku

Przyrządzić go z majonezem,. Dodając musztardę lub utarty chrzan i gęstą śmietanę. Można wkroić ugotowane jajko i korniszon, a wierzch posypać szczypiorkiem.    
Rady: Przeznaczyć do mięsa na zimno; szynki lub kiełbasy.

Sos cebulowy.

Składniki:
Duża utarta cebula
2 łyżki masła
¼ l rosołu
½ szklanki śmietany
Łyżka mąki
Sól
Maggi

Utartą cebulę zasmażyć na maśle na biało. Wsypać mąkę i dobrze zasmażyć. Rozprowadzić rosołem, wlać śmietanę, dodać do smaku sól i odrobinę maggi. Gotować przez kilka chwil.

RDY: Sos cebulowy podawać do peklówki, białej kiełbasy, gotowanej skopowiny.

Sos szary, czyli polski.

Składniki:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
½ l rosołu
50 g migdałów
50 g rodzynek
Sok z cytryny
Cukier sól

Masło zasmażyć z mąką na rumiano, rozprowadzić rosołem, dodać migdały pokrojone w paski, rodzynki, sok z cytryny, cukier, sól, zagotować.

RADY: Przeznaczyć sos do gotowanego ozora lub karpia.

Sos do gotowanej kury (potrawka)

Składniki
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
½ l rosołu
Sok z cytryny
Cukier do smaku
½ szklanki śmietany
Żółtko
Posiekana pietruszka

Masło zasmażyć razem z mąką na biało, rozprowadzić rosołem do równej gęstości, dołączyć dodatki, zagotować. Przed podaniem zaciągnąć śmietaną z żółtkiem

RADY: Potrawę można również podawać do gotowanej cielęciny i mostka.


Majonez.
Składniki:
2 żółtka
Szczypta soli
¼ l oliwy lub oleju
Cytryna
Cukier puder
Śmietana

Lekko osolić i utrzeć do białości 2 żółtka, po czym dodawać po kropelce oliwy (z ¼ l: szklanka) stale ucierając. Rozprowadzić cytryną albo octem, doprawić do smaku cukrem  pudrem lub śmietaną.

RADY: majonezem polewać sałatki i kury.


Sos korniszonowy

Składniki
2  łyżki masła
2 łyżki mąki
Szklanka rosołu
Łyżka cukru
2 średniej  wielkości pokrojone w kostkę korniszony
½ szklanki śmietany
Żółtko
Maggi sól

Zasmażyć na biało masło z mąką, rozprowadzić rosołem, dodać korniszony, cukier, sól, i odrobinę maggi do smaku, gotować przez chwilę. Przed podaniem zaciągnąć śmietaną z żółtkiem.


Sos ogórkowy

Składniki:

1 duży kiszony ogórek
Łyżka masła
2 łyżki mąki
¼ l rosołu
½ szklanki śmietany
Ewentualnie także woda od kiszonych ogórków

Obrać ogórek, pokroić w kostkę, zalać całkowicie wodą i gotować przez kilka chwil. Łyżkę masła zasmażyć z 2 łyżkami mąki, rozprowadzić wodą lub rosołem, wlać ½ szklanki śmietany, dodać ugotowane ogórki. Chcąc uzyskać ostry smak sosu, dodać wodę od kiszonych ogórków.