niedziela, 18 listopada 2018

Ginąca architektura - zabytki drewniane Kalisza.


Mateusz Rabiega  (z wykształcenia architekt, a ponadto: student historii sztuki, oraz miłośnik zabytków Kalisza), debiutował na naszym portalu nieco ponad rok temu, tekstem swego autorstwa: "Mosty historyczne w Kaliszu". Dziś mamy przyjemność publikować jego drugą pracę, dotyczącą budownictwa drewnianego, w obrębie miasta Kalisza. Wcześniej została ona opublikowana w
 pracy zbiorowej: "Ogólnopolskie seminarium naukowe studentów architektury: zobaczyć, dotknąć, doświadczyć, przeżyć, opowiedzieć" (Łódź U Like 2017: 9).



Budownictwo drewniane przeważało w strukturze zabudowy Kalisza od czasów przedlokacyjnych aż do XIX wieku, kiedy upowszechniły się murowane budynki mieszkalne. Na wsiach, które włączano w granice miasta, wciąż dominowały jednak obiekty drewniane. W XX wieku prawie całość zabudowy drewnianej w dzisiejszych granicach Kalisza uległa zniszczeniu bądź została rozebrana. Celem badań było określenie stanu zachowania drewnianych budynków w Kaliszu oraz skali i przyczyn zniszczeń w ostatnich latach.

Tekst i mapy podają dane aktualne na listopad 2017. Trzeba więc w tym miejscu dopowiedzieć, że w latach 2017-2018 rozebrano dwa kolejne domy – przy ul. 29 Pułku Piechoty 43 i ul. Wysokiej 17a.

Zabudowa Kalisza kształtowała się przez wiele wieków, w średniowieczu była niemal w całości drewniana i skupiona na obszarze miasta lokacyjnego. Jeszcze w 1681 roku wokół rynku znajdowało się tylko 17 murowanych kamienic, a aż 39 domów drewnianych[1]. Szczegółowych spisów dla całego miasta dokonano pod koniec XVIII wieku. Według jednego z nich, z 1789 roku, w Kaliszu (oraz „za miastem”) istniało 271 domów drewnianych i lepianek, 138 kamienic i 113 domów „w pruską robotę”[2]. Rozproszona zabudowa drewniana dominowała zwłaszcza na przedmieściach, w mieście lokacyjnym jej największymi skupiskami były natomiast dzielnica żydowska i okolica kościoła kolegiackiego.





Ryc. 1. Fragment planu Kalisza według mapy z 1785 roku
Źródło: Plan miasta Kalisza. Sekcya 1 [online], Polona [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: www.polona.pl/item/31025166/0/


W 1815 roku Kalisz znalazł się w Królestwie Kongresowym, gdzie wciąż na wsiach i w małych miastach powstawały głównie budynki z drewna, mimo regulacji prawnych ograniczających ze względów przeciwpożarowych stosowanie tego budulca. Kalisz wyróżniał się na tym tle dużą liczbą budynków murowanych, czego dowodzą spisy zabudowy przeprowadzone w 2. połowie XIX wieku, które, choć wykazują znaczne rozbieżności pomiędzy sobą, zgodnie podają większą liczbę domów murowanych niż drewnianych[3]. Na przełomie XIX i XX wieku rozwój miasta przyspieszył – szczególnie istotne okazało się otwarcie w 1902 roku linii kolejowej do Łodzi i Warszawy – w związku z tym ożywił się także ruch budowlany. Na przedmieściach pośród chaotycznej niskiej zabudowy zaczęły powstawać kamienice czynszowe. Pod względem liczby domów murowanych przypadających na 100 budynków Kalisz w 1913 roku znajdował się na szóstym miejscu wśród miast zaboru rosyjskiego[4].
Podczas I wojny światowej, w sierpniu 1914 roku, większość budynków kaliskiego miasta lokacyjnego oraz wiele na reprezentacyjnym Wrocławskim Przedmieściu zostało spalonych i zburzonych przez wojska niemieckie. Dzieło podnoszenia Kalisza z ruin trwało przez całe dwudziestolecie międzywojenne. W mieście lokacyjnym wówczas istniały już tylko nieliczne obiekty drewniane (głównie w dzielnicy żydowskiej, chociaż i ona ucierpiała podczas wojny). Poza nim wciąż stało jednak dużo drewnianych budynków mieszkalnych i gospodarczych, szczególnie na obszarach wiejskich, które stopniowo włączano w granice Kalisza.
Na mapie Polskich Linji Lotniczych LOT z 1934 roku (uzupełnionej w 1938), obejmującej swym zakresem miasto w ówczesnych granicach (ponad 1/3 obecnej powierzchni Kalisza), zaznaczono w odmienny sposób budynki murowane, kościoły, wiatraki i obiekty nietrwałe[5]. Na jej podstawie można oszacować liczbę drewnianych budynków mieszkalnych (przyjmując zasadę zliczania nietrwałych obiektów frontowych, po jednym na działkę) na 186, w przeważającej ilości na terenach o charakterze wiejskim. Spośród tych budynków do 2017 roku zachowało się 13 domów (około 7%). Na mapie brakuje jednak co najmniej kilku drewnianych domów (nieoznaczonych lub oznaczonych tak, jak murowane), więc obie wartości prawdopodobnie są nieco zaniżone. Na niemieckim planie z 1939 roku, obejmującym obszar Kalisza i okolicznych miejscowości, zaznaczone są z kolei 4 wiatraki. Żaden z nich się nie zachował.
Od lat II wojny światowej budynki drewniane ulegały destrukcji w ramach planowych akcji wyburzeniowych – podczas wojny zniszczono kolejne obiekty w dzielnicy żydowskiej, budynki przy dawnej ulicy Parkowej na tyłach murów miejskich, a także zespół kilkunastu domów przy ulicy Łódzkiej. Zabudowa drewniana na wsiach miała się jednak wtedy jeszcze dobrze, o czym świadczą wykonane przez niemieckich żołnierzy zdjęcia terenów podkaliskich i włączonych w granice Kalisza wsi.






Dawna ulica Parkowa za murami miasta lokacyjnego, lata 30. XX wieku, budynki na pierwszym planie nie istnieją
Źródło: Ulica Parkowa [online], Muzea Wielkopolski [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: www.muzeawielkopolski.pl/eksponat/5857





Nieistniejący Domek Szwajcarski w Parku Miejskim, lata ok. 1920-1940
Źródło: Domek szwajcarski w kaliskim parku [online], Muzea Wielkopolski [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: www.muzeawielkopolski.pl/eksponat/1602


W czasach PRL-u liczba drewnianych domów drastycznie się zmniejszyła, mimo dostrzegania ich wartości historycznej i architektonicznej. W zeszycie Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce dotyczącym powiatu kaliskiego, opublikowanym w 1960 roku, wymienione są trzy charakterystyczne dla ziemi kaliskiej „chałupy” z podcieniem bezsłupowym, znajdujące się na jednym z osiedli Kalisza – Zawodziu. Dwie „zapewne z pocz. w. XIX, drewniane, konstrukcji zrębowej, z podcieniami bezsłupowymi i wejściami w ścianie szczytowej. Dachy wysokie czterospadowe, kryte słomą”[6]. Trzeci obiekt opisany został jako „drewniana [chałupa], konstrukcji zrębowej, z podcieniem bezsłupowym. Na planie zbliżonym do kwadratu z późniejszymi przybudówkami murowanymi. Na odrzwiach data 1721”[7]. Wydaje się, że dostrzeżenie wartości tych zabytków tak wcześnie powinno zapewnić ich przetrwanie. Tak się jednak nie stało, obecnie pod adresem ostatniego z wymienionych budynków stoi modernistyczny dom jednorodzinny, dwa pozostałe również nie istnieją. Poza Katalogiem… żadna inna znana autorowi publikacja nie wymienia wspomnianych obiektów ani nie podaje informacji o ich rozbiórce. Zadziwiające wydaje się, że zniknięcie tak wyjątkowych budynków mogło przejść bez echa. Nie były to jednak przypadki odosobnione. W mieście lokacyjnym w latach 50. XX wieku rozebrano parterowy dom szachulcowy lub z muru pruskiego, z 1724 roku. W 1960 roku na jego miejscu wzniesiono Dom Aktora[8]. Z krajobrazu Parku Miejskiego w 1986 roku zniknął z kolei drewniany Domek Szwajcarski z lat 40. XIX wieku. W regionie w tym czasie również rozebrano liczne unikalne przykłady budownictwa drewnianego (m.in. domy z podcieniami bezsłupowymi, stodoły sochowe)[9]. Nieliczne budynki przeniesiono do skansenów, m.in. w Russowie (koło Kalisza) i Dziekanowicach (koło Gniezna).
Przemiany ustrojowe nie przyniosły dużej zmiany w podejściu do zabytków drewnianych. Ich liczba systematycznie spada i nawet w ostatnich latach zdarzają się przypadki rozbiórek (zazwyczaj ze względu na zły stan techniczny).
Do listopada 2017 roku w Kaliszu zachowało się około 38 drewnianych domów rozproszonych po całym mieście (w 1938 roku przy niemal trzykrotnie mniejszej powierzchni miasta było ich, jak wspomniano wcześniej, około 186). Ewentualne rozbieżności tej liczby ze stanem faktycznym wynikają z trudności w rozpoznaniu materiału ścian w przypadkach pokrycia tynkiem. Innym powodem mogą być dokonane w ostatnim czasie rozbiórki. Istnienie domów było weryfikowane przez autora w latach 2010-2017. Poza dwoma stojącymi obok siebie domami przy ulicy Romańskiej (dawna wieś Sulisławice) w granicach miasta nie istnieje już żaden zwarty zespół historycznych domów drewnianych. Stan większości systematycznie się pogarsza, choć stosunkowo dużo – 13 – jest zadbanych i ich przetrwanie w najbliższych latach nie jest zagrożone. 4 są natomiast w stanie ruiny, obok kilku innych opuszczonych są to budynki, których uratowanie wydaje się być bardzo wątpliwe, mając na uwadze doświadczenia lat ubiegłych. Od 2013 do 2017 roku rozebrano co najmniej 4 domy, co jest wyjątkowo niepokojące przy porównaniu z liczbą aktualnie istniejących.
Pozostałe drewniane obiekty znajdujące się w granicach miasta, które przetrwały do dziś, to kościół św. Wojciecha z 1798 roku, w dobrym stanie, oraz kilkadziesiąt budynków gospodarczych, w tym jeden zdewastowany wiatrak.




Dom przy ulicy Rajskowskiej 81,       
2010, fotografia autora




Dom przy ulicy Rajskowskiej 81, 2017, fotografia autora


 


Mapa stanu zachowania drewnianych obiektów w Kaliszu, opracowanie autora



Kwestia ochrony zabytków drewnianych w Kaliszu przedstawia obraz niekonsekwencji – z jednej strony gminna ewidencja zabytków prowadzona jest skrupulatnie i od kilku lat uwzględnia większość zachowanych historycznych drewnianych domów (30 według stanu z września 2017 roku)[10]. Z drugiej strony gminny program opieki nad zabytkami nie wyszczególnia grupy zabytków drewnianych, a w rejestrze zabytków znajdują się wyłącznie kościół św. Wojciecha i dom przy ulicy Częstochowskiej 125, wybudowany przed 1888 rokiem[11]. Największym z kolei ciosem dla budynków drewnianych jest, jak się wydaje, usuwanie ich z ewidencji zabytków. Od 2014 roku wykreślono obiekty drewniane pod następującymi adresami: Łódzka 263 (dom, nie istnieje), Słowiańska 85 (dom, nie istnieje), Zachodnia 34-38 (stodoła, nie istnieje), Szewska 2 (dom, nie istniał już przed wykreśleniem), 29 Pułku Piechoty 43 (dom, istniał w 2016 roku, dalsze losy nieznane autorowi), Bolesława Pobożnego 15 (dom, nie istnieje)[12].
Warto spróbować odpowiedzieć na pytanie, co przez lata było i jest w dalszym ciągu przyczyną tak wielkich strat wśród zabytków budownictwa drewnianego. Jego wartość zauważano już w XIX wieku. W 1866 roku archeolog Józef Łepkowski pisał: „Chodzi mi o uznanie, poszanowanie i stosowanie w szczególnych tylko wypadkach tego wątku, tego dorobku swojskiego, zyskanego przez wiekowe trwanie i tradycyjne kształcenie, który nam jeszcze pozostał w zachowanych dotąd drewnianych budynkach, a powinienby zyskać nowy rozwój w stawianych dzisiaj z tegoż materiału kościołach, dworach, zakładach kąpielowych i ozdobnych mieszkaniach ogrodowych”[13]. Tymczasem pozostałości drewnianej architektury w Kaliszu i regionie są nieliczne, nieeksponowane i można odnieść wrażenie, że zapomniane. Dlaczego zatem mimo wiedzy o wartości zabudowy drewnianej nie zadbano należycie o jej zachowanie? Przyczyn można wymienić kilka. Obiekty drewniane są postrzegane jako przestarzałe i mniej trwałe względem murowanych. Z uwagi na materiał i kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynki drewniane traktuje się często lekceważąco, wręcz jako zabytki niższej kategorii. Wreszcie wartość budownictwa drewnianego nie została nigdy odpowiednio uznana, a jego utożsamianie ze sztuką ludową nie zawsze wychodziło na dobre. Obecnie tylko pojedyncze, najbardziej wartościowe zabytki drewniane wpisane są do rejestru zabytków, podczas gdy wielokrotnie więcej chronionych jest niedostatecznie.




Nieistniejący dom przy ulicy,
Szewskiej 2, 2011, fotografia autora.




Dom przy ulicy Pontonowej 3,
2011, fotografia autora 


         



Mapa form ochrony drewnianych obiektów w Kaliszu, opracowanie autora


Obecnie szanse na przetrwanie drewnianych zabytków, nie tylko w Kaliszu i okolicy, ale w całej Polsce, zależą przede wszystkim od ich stanu technicznego i działań właścicieli. Bardzo często domy eksploatuje się bez odpowiedniej konserwacji i remontów aż do ich śmierci technicznej. Działania remontowe jednak często wiążą się z innymi stratami dla zabytków, które bywają modernizowane niewielkim kosztem bez poszanowania ich wartościowych elementów.
W praktyce konserwatorskiej istnieją różne formy działania w celu zachowania drewnianych domów. Jeśli jest taka możliwość, warto pozostawić budynek na miejscu z zachowaniem pierwotnej funkcji. Jeśli nie, obiekt można zaadaptować do nowej lub, jeśli to jego usytuowanie jest problematyczne, znaleźć dla niego inną lokalizację. Przeniesienie budynku do skansenu, gdzie stanowiłby część ekspozycji etnograficznej jest jednak praktyką, która powinna być stosowana tylko w przypadkach szczególnej potrzeby.



Bibliografia

Barańska I., Architektura Kalisza w dobie Królestwa Kongresowego, Kalisz 2002.
Błaszczyk S., Kultura ludowa regionu, [w:] Ostrów Wielkopolski. Dzieje miasta i regionu, red. S. Nawrocki, Poznań 1990.
Bonusiak W., Rozwój gospodarczy Kalisza w końcu XIX i początkach XX w., „Rocznik Kaliski”, t. XIII, Poznań 1980.
Dzieje Kalisza, red. W. Rusiński, Poznań 1977.
Gminna ewidencja zabytków Miasta Kalisza, Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 581/2017 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 28 września 2017 r. w sprawie zmian w gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza.
Gminny program opieki nad zabytkami dla Miasta Kalisza na lata 2017-2020 [online] Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: https://bip.kalisz.pl/dokumenty_straticzne/gpoz/gminny_program_opieki_nad_zabytkami_dla_miasta_kalisza_na_lata_2017-2020.pdf
Informator: kultura, sport, rekreacja, turystyka. Kalisz 2010, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Kalisz 2010.
Kalisz. Podziałka 1:5000 [online], Polona [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: https://polona.pl/item/13141176/0/
Kościelniak W., Kalisz. Przewodnik, Kalisz 2002.
Łepkowski J., O budowlach drewnianych, „Tygodnik Ilustrowany”, 1866, nr 340.
Plan miasta Kalisza. Sekcya 1 [online], Polona [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: https://polona.pl/item/31025166/0/
Polanowski E., W dawnym Kaliszu. Szkice z życia miasta 1850–1914, Poznań 1979.
Rusiński W., Zabudowa Kalisza w XVIII w., „Rocznik Kaliski”, t. XIX, Poznań 1986.
Ruszczyk G., Poglądy na architekturę drewnianą w Polsce w 2. połowie XIX i w początku XX wieku w Polsce [w:] Architektura XIX i początku XX wieku, red. T. Grygiel, Wrocław–Warszawa–Kraków 1991.
Ruszczyńska T., Sławska A., Winiarz Z., Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5 Województwo poznańskie, z. 6 Powiat kaliski, Warszawa 1960.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, red. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, t. III, Warszawa 1882.



Przypisy.

[1] W. Kościelniak, Kalisz. Przewodnik, Kalisz 2002, s. 17.
[2] W. Rusiński, Zabudowa Kalisza w XVIII w., „Rocznik Kaliski”, t. XIX, 1986, s. 21.
[3] Jeden z nich podaje, że w 1860 r. Kalisz miał 234 domy murowane i 186 drewnianych. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, red. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, t. III, Warszawa 1882, s. 690.
[4] W. Bonusiak, Rozwój gospodarczy Kalisza w końcu XIX i początkach XX w., „Rocznik Kaliski”, t. XIII, 1980, s. 97.
[5] Kalisz. Podziałka 1:5000 [online], Polona [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie: https://polona.pl/item/13141176/0/
[6] T. Ruszczyńska, A. Sławska, Z. Winiarz, Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 5 Województwo poznańskie, z. 6 Powiat kaliski, Warszawa 1960, s. 43-44.
[7] Tamże, s. 43.
[8] Informator: kultura, sport, rekreacja, turystyka. Kalisz 2010, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Kalisz 2010, s. 150.
[9] S. Błaszczyk, Kultura ludowa regionu, [w:] Ostrów Wielkopolski. Dzieje miasta i regionu, red. S. Nawrocki, Poznań 1990, s. 482-490.
[10] Gminna ewidencja zabytków Miasta Kalisza, Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 581/2017 Prezydenta Miasta Kalisza z dnia 28 września 2017 r.
[11] Gminny program opieki nad zabytkami dla Miasta Kalisza na lata 2017-2020 [online] Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu [dostęp: 05.01.2018]. Dostępny w Internecie:
https://bip.kalisz.pl/dokumenty_straticzne/gpoz/gminny_program_opieki_nad_zabytkami_dla_miasta_kalisza_na_lata_2017-2020.pdf
[12] Zarządzenia Nr 210/2014, 85/2015 i 431/2015 Prezydenta Miasta Kalisza zmieniające zarządzenie w sprawie założenia i prowadzenia gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza oraz zarządzenia Nr 686/2016 i 88/2017 Prezydenta Miasta Kalisza w sprawie zmian w gminnej ewidencji zabytków Miasta Kalisza.
[13] J. Łepkowski, O budowlach drewnianych, „Tygodnik Ilustrowany”, 1866, nr 340, s. 146.